שאלות נפוצות על הידרדניטיס סופורטיבה

חלק חשוב בהתמודדות עם הידרדניטיס סופורטיבה הוא להעצים את עצמכם בידע רב ככל האפשר. רשימת שאלות נפוצות על המחלה מופיעות למטה.

לא. הידרדניטיס סופורטיבה אינה מדבקת. למרות שהיא מחלת עור, הידרדניטיס סופורטיבה מוגדרת כמחלה דלקתית כרונית, כלומר שהמחלה נגרמת עקב חוסר איזון במערכת החיסון של הגוף.

למרות שאין דרך לרפא הידרדניטיס סופורטיבה, לא כל המקרים הם פרוגרסיביים (כלומר, שהמחלה עשויה להחמיר עם הזמן). עם זאת, בגלל שהמחלה מאופיינת כמחלה  חוזרת  ונשנית, התנהלות נכונה היא קריטית.

להידרדניטיס סופורטיבה מגוון צורות, והיא שונה מאדם לאדם. באותו אופן, מספר ההתלקחויות של הידרדניטיס סופורטיבה יכול להשתנות מאדם לאדם. בחלק מהמקרים הקלים של הידרדניטיס סופורטיבה הנגעים יכולים להראות כמו בליטות קטנות או ראשים שחורים, ואילו חולים בצורות הקשות יותר עשויים לסבול מאבצסים חוזרים וכואבים.

לצערנו, אין עדיין מרפא להידרדניטיס סופורטיבה. המחקר הרפואי מראה כי הידרדניטיס סופורטיבה נפוצה יותר אצל מעשנים וכי עישון יכול לשמש כטריגר להידרדניטיס סופורטיבה או לגרום להחמרת המחלה. יש עדויות שהפסקת עישון גורמת להטבה בהידרדניטיס סופורטיבה.

כן, המחקר הרפואי מראה שיש עליה של 50% בסיכון לסרטן בקרב חולי הידרדניטיס סופורטיבה, כאשר משווים לאוכלוסייה הכללית. סוגי הסרטן המדווחים כוללים קרצינומה עורית של תאי קשקש (cutaneous squamous cell carcinoma), סרטן ריריות הפה, וסרטן תאי כבד. אולם יש לציין כי המחקר לא בדק הטיית התוצאות עקב עישון סיגריות.

כיום עדיין לא ידוע האם הידרדניטיס סופורטיבה הא תוצאה של השמנת יתר או גורמת להשמנת יתר. המחקר הרפואי מראה שיש מתאם בין השמנת יתר להידרדניטיס סופורטיבה ושחומרת המחלה עולה עם דרגת השמנת היתר.

אם אתם בעלי משקל יתר, ירידה במשקל עשויה לשפר את הבריאות הכללית – שוחחו עם הרופא על האופציות העומדות בפניכם.

הספרות הרפואית  מראה שיש נטייה גנטית להידרדניטיס סופורטיבה. למעשה, שליש מהחולים הם בעלי היסטוריה משפחתית למחלה.

כל אדם החולה בהידרדניטיס סופורטיבה יכול לחוות את המחלה בצורה שונה, ובהתאם לכך יוכל להשתתף בסוגים שונים של פעילויות גופניות. החולים צריכים לשוחח עם רופא העור אם יש להם שאלות לגבי סוגי הפעילויות בהן הם יכולים להשתתף.

לא, אין בדיקת דם מקובלת לאבחון הידרדניטיס סופורטיבה.

מריחת משחות חיטוי מקומיות עשויה להפחית את הריח של הנגעים הנוצרים בהידרדניטיס סופורטיבה. שוחח עם רופא העור על האפשרויות השונות.

בגדים מסוימים עשויים להקל על ההתמודדות עם מחלת ההידרדניטיס סופורטיבה. באופן כללי, בגדים לא צמודים מכותנה עדיפים על בגדים סינטטיים, צמר או בגדים צמודים. מומלץ לשוחח עם רופא העור מה יכול להתאים עבורך.