מילון מונחים

מילון מונחים- הידרדניטיס סופורטיבה

אבצס/ מורסה (Abscess)- מצבור של מוגלה מוקף ברקמה מרקמות הגוף. האבסס לרוב הינו אדום, חם רגיש ונפוח. לחץ על האבסס נותן הרגשה של מלאות בתוכן נוזלי. איזור האודם בדרך כלל רחב יותר מגבולות האבסס. אבצס יכול להופיע בכל רקמה בגוף ובדרך כלל כתוצאה מזיהום חיידקי. הטיפול הוא על-ידי ניקוז המורסה, ומלווה לעיתים  בטיפול אנטיביוטי.

אנטיביוטיקה (Antibiotics)- קבוצת תרופות המסוגלות לקטול או לעכב צמיחה של חיידקים. ישנן תרופות אנטיביוטיות היעילות גם נגד פטריות ופרזיטים אך הן אינן יעילות נגד ווירוסים. אלכסנדר פלמינג גילה ב 1928 את הפנצילין – התרכובת הכימית הראשונה עם פעילות אנטיביוטית. במהלך השנים השימוש הנרחב באנטיביוטיקה הביאה להתפתחות זני חיידקים עמידים.

אקנה אינברסה (Acne Inversa)- שם נוסף למחלת ההידרדניטיס סופורטיבה. השם מתייחס להופעת פצעים דמויי אקנה באזורי הקפלים של הגוף, כגון: בתי שחי, מפשעות וקפלי החזה.

בלוטות אפוקריניות  (Apocrine glands)- אחד משני סוגים של בלוטות זיעה. בלוטות זיעה אפוקריניות מופיעות באדם רק באזורים מסוימים. בלוטות אפוקריניות מכסות את כל הגוף בחיים העובריים ובהמשך נותרות קיימות רק במספר אזורים מוגבל כגון בתי השחי והמפשעות. הן נשארות בלתי פעילות עד לגיל ההתבגרות בהן הן הופכות לפעילות תחת השפעת גירוי הורמונלי.

דכאון (Depression)- תחושה של עצב עמוק, חוסר ענין וחוסר תקווה.

דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid Arthritis)- מחלה אוטואימונית דלקתית כרונית הפוגעת בעיקר במפרקים אך יכולה לערב איברים נוספים. במחלה זו לרוב מעורבים מפרקי כפות הידיים בפזור סימטרי אך תיתכן מעורבות מפרקים נוספים. המחלה מתבטאת במפרקים נפוחים חמים וכואבים. ללא טיפול, התהליך הדלקתי הכרוני עלול להוביל לנזק ועוות במבנה המפרק ובשל כך להפרעה תפקודית קשה.  שכיחותה של דלקת מפרקים שגרונית באוכלוסייה הכללית הוא 1% והיא שכיחה פי 2-3 בנשים. אבחון מוקדם של דלקת מפרקים שגרונית חשוב על מנת לאפשר להתחיל  טיפול מוקדם ולמנוע נזק בלתי הפיך למפרקים.

זקיק שיער (Hair follicle)- איבר הקיים רק ביונקים והאחראי על יצירת שיער. מבנה הזקיק מורכב ממספר חלקים הכוללים ביניהם גם את המטריקס אשר מאכלס את התאים הנמנים בין אלה המתחלקים ומתרבים בקצב  המהיר ביותר בגוף האדם ובשל כך רגישים לטיפול בכמותרפיה.

מוגלה (Pus)- נוזל סמיך לבן-צהוב- ירוק - חום באזור מודלק בשל זיהום חיידקי. הנוזל המוגלתי עשיר בחלבונים ותאי דם לבנים מתים – תוצאה של תגובת מערכת החיסון לזיהום. צבע ירוק  בעל ריח רע יכול להעיד  על זיהום בחיידק הפסאודומונס.

מחלה אימונית (Immune Disorder)-  מחלה הנובעת בפגיעה בתפקוד התקין של מערכת החיסון. ישנן מחלות אימוניות מולדות ונרכשות. ישנן מחלות אימוניות המתאפיינות במערכת חיסון הפועלת בצורה שאיננה מספקת וכתוצאה מכך איננה מספקת את ההגנה הראויה על הגוף, וישנן מחלות אימוניות בהן מערכת החיסון פועלת בצורה מוגזמת. מחלה אוטואימונית תקרה כאשר מערכת החיסון פועלת נגד מרכיבים או רקמות הקיימים בגוף החולה.

מחלה כרונית (Chronic Disease)- מחלה הנמשכת זמן רב -  בדרך כלל  3 חודשים או יותר, ולעתים מלווה את החולה לכל חייו.  מהלך המחלה אינו חייב להיות קבוע ויתכנו החמרות (התפרצויות,התלקחויות) והטבות (הפוגות)

מחלה פרוגרסיבית (Progressive Disease)- מחלה המתגברת בהיקף או בחומרה עם הזמן.

מחלה תורשתית (Hereditary Disease)- מחלה הנגרמת כתוצאה משינוי של החומר התורשתי - הגנטי והעוברת בתורשה מהורה לצאצא. 

מחלת קרוהן (Crohn's Disease)- מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול. המחלה יכולה לערב כל חלק של מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת, אך פוגעת בשכיחות רבה יותר במעיים. המחלה מתבטאת בשלשול (לעיתים השלשול הינו דמי), כאב בטן, ירידה במשקל ולעיתים חום.  מחלת קרוהן איננה ניתנת לריפוי אך  קיימים טיפולים היכולים להקל על התסמינים, להביא להפוגות ארוכות ולמנוע התלקחויות.

מערכת החיסון (Immune System)- מערכת המורכבת ממבנים ותהליכים ביולוגים הקיימת בתוך אורגניזם ותפקידה להגן עליו מפני מחלות. על מנת לתפקד כראוי מערכת החיסון חייבת לזהות גורמים זרים (פתוגנים) כולל ווירוסים, חיידקים, פטריות ופרזיטים ולדעת להבחין ביניהם לרקמה הבריאה של האורגניזם.

ניקוז (Drainage)- הוצאת נוזל מתוך חלל בגוף; בדרך-כלל מדובר בנוזל שהצטבר במידה עודפת  או במקום בו הוא אינו אמור להיות, לדוגמה: הוצאת מוגלה מאבצס.

סולם הארלי (Hurley Scale)- מדד קליני להערכת חומרת מחלת הידרדניטיס סופורטיבה. לסולם ישנן שלוש דרגות:

  • הארלי 1 - אבצס אחד או מספר אבצסים בודדים ללא סינוסים וללא צלקות.
  • הארלי 2 - אבצסים חוזרים ונשנים במספר אזורים אך מופרדים אלה מאלה, מלווים בצלקות וסינוסים.
  • הארלי 3 - אבצסים מרובים באזורים נרחבים עם תעלות מרובות המחברות ביניהן על פני האזורים הנגועים. עשוי להיות מלווה בהפרשה בעלת ריח לא נעים.

סימנים (Signs) ותסמינים (Symptoms) - סימן הוא ממצא אובייקטיבי שהרופא מבחין בו בזמן בדיקת החולה, לדוגמא – נפיחות של איבר או חום מקומי. תסמין  הינו תלונה סובייקטיביות של החולה. מתייחס לתופעה אותה החולה חש, לדוגמא- כאב, גרד.

סינוס (Sinus)- תעלה או חלל באיבר או ברקמה אשר נוצר מהרס רקמה והמאפשרת ניקוז נוזל מהרקמה.  לדוגמא – תעלה המובילה מאבצס לאחר שפקע והתנקז באופן עצמוני אל שטח פני העור, תקרא סינוס.

פיסטולה (Fistulae)- חיבור או מעבר לא רגיל בין שני איברים המכוסים בשכבת תאי אפיתל (לדוגמא – מעיים, כלי דם), אשר בדרך כלל אין ביניהם קשר. במחלת ההידרדניטיס סופורטיבה נוצרות תעלות תת-עוריות שכאלה המחברות בין אבצסים ומשם מתנקזות אל שטח פני העור. פיסטולות יכולות להיגרם מפגיעה ברקמה, ניתוח, זיהום או דלקת.

ציסטה (Cyst)- שק סגור עם דופן המפריד אותו מהרקמה הסובבת. התאים היוצרים את דופן השק שונים מתאי הרקמה המקיפים את הציסטה. תוכן הציסטה יכול להיות גז, נוזל או מוצק למחצה. ציסטה עשויה להופיע בכל איבר או רקמה.

צלקת (Scar, Cicatrix)- אזור שבו הוחלף העור הרגיל ברקמת חיבור. צלקות נוצרות באופן טבעי כחלק מתהליך ריפוי פצע בעור או ברקמה.

קשרית (Nodule)- נגע סולידי מורם על גבי העור שקוטרו מעל חצי ס"מ הנוצר מהצטברות תאים בשכבת הדרמיס בעור.

תחלואה נלווית (Co-morbidities): נוכחות של מחלה או מחלות נוספות באדם החולה במחלה אחרת. לדוגמא, חולה בהידרדניטיס סופורטיבה הסובל גם מסכרת ועודף משקל.

תרופות ביולוגיות (Biologic Drugs)- תרופות ביולוגיות קרויות כך מכיוון שמיוצרות בתהליכים ביולוגיים כגון תרביות תאים או מיקרואורגניזמים, בניגוד לסינתזה כימית. תרופות ביולוגיות נוגדות דלקת הן בעלות פעילות מאד ממוקדת. התרופה חוסמת את פעילותם של חומרים מעוררי דלקת בגוף המכונים ציטוקינים. תרופות ביולוגיות משמשות לטיפול גם בחולי פסוריאזיס, מחלות מעי דלקתיות כרוניות, כמו מחלת קרוהן ומחלות מפרקים. התרופות החדשניות הללו ניתנות בדרך כלל לחולים קשים יותר שלא מגיבים לטיפולים אחרים.

נכתב ע"י דר' יונתן שפירא, מומחה למחלות עור ומין, מכבי שרותי בריאות.