מה זה הידרדניטיס סופורטיבה?

הידרדניטיס סופורטיבה (ובקיצור (HS הינה מחלת עור כרונית המאופיינת בנגעים דלקתיים בדרך כלל בבתי השחי והמפשעה. אזורים אלה מתאפיינים לרוב בנגעים כואבים, קשריות (nodules) ואבצסים, המופיעים בדרך כלל היכן שממוקמות בלוטות זיעה אפוקריניות ובנוסף גם מתחת לשדיים, על הישבן ובירכיים הפנימיות היכן שעור מתחכך בעור. הידרדניטיס סופורטיבה אינה מחלה מדבקת. 

הידרדניטיס סופורטיבה, הנקראת לעתים גם אקנה אינברסה, יכולה להופיע במגוון צורות, ולהשתנות מאדם לאדם. מקרים קלים של הידרדניטיס סופורטיבה כוללים בליטות קטנות, ראשים שחורים או מספר ציסטות, בעוד במקרים חמורים יותר, החולים עשויים לסבול מאבצסים חוזרים ונשנים אשר לעיתים משחררים תוכן בעל ריח רע. הקשריות והאבצסים הנגרמים על ידי הידרדניטיס סופורטיבה יכולים להיות לא נעימים ומאוד כואבים, ולרוב משפיעים על איכות החיים של החולים במחלה.

למרות שהידרדניטיס סופורטיבה פוגעת בעור, היא נחשבת למחלה דלקתית, הנגרמת בגלל חוסר איזון במערכת החיסונית של הגוף. הידרדניטיס סופורטיבה יכולה להופיע בכל גיל, אבל המחלה מתפתחת בדרך כלל במבוגרים בשנות העשרים המוקדמות, וניכרת ירידה בשכיחות המחלה לאחר גיל 50 עד 55.

השכיחות העולמית המדווחת של הידרדניטיס סופורטיבה הינה כ- 1% מתוך האוכלוסיה הכללית

השכיחות העולמית של הידרדניטיס סופורטיבה מדווחת על כ 1% בקרב האוכלוסייה הכללית. במחקר שבדק את שכיחות המחלה במאגר הנתונים של מבוטחי קופת חולים כללית בקרב חולים שקיבלו את אבחנתם מרופאי עור, דווח על שכיחות של 0.07 אחוזים.

מספר האנשים אשר מאובחנים כחולים בהידרדניטיס סופורטיבה הינו נמוך בהרבה מאומדן זה, מכיוון שפעמים רבות לא מאבחנים נכונה את המחלה ואנשים רבים החולים בהידרדניטיס סופורטיבה לא מרגישים בנוח לדבר על התסמינים שלהם או לפנות לעזרת רופא עור.

בעוד שלא כל מקרי ההידרדניטיס סופורטיבה הם פרוגרסיביים (כלומר, שהמחלה עשויה להחמיר עם הזמן), חלק מהמקרים של הידרדניטיס סופורטיבה עשויים להופיע שוב ושוב ולהחמיר במידה ולא מטופלים נכון. המסקנה היא שאבחון וטיפול של הידרדניטיס סופורטיבה מוקדם ככל האפשר הינו חשוב ביותר. הצעד הראשון שחולים בהידרדניטיס סופורטיבה צריכים לעשות הוא לדבר עם רופא העור בכדי להבטיח אבחון נכון.