טיפולים בהידרדניטיס סופורטיבה

הידרדנטיס הינה מחלה כרונית פרוגרסיבית עם התלקחויות דלקתיות אקוטיות.

במקרי חירום של כאבים חזקים, הנגרמים מהאבצסים ניתן לטפל כירוגית ולנקז את האבצסים לשחרור הלחץ ולהקלה על הכאב. במידה והנפיחות מכילה מוגלה, קיימת האפשרות לייבשה בכדי להקל על הכאבים מקומית. לחלופין, ניתן להזריק סטרואידים לתוך הנגע, ישירות לאתר הנפיחות, על מנת להפחית את התהליך הדלקתי, הנפיחות וכתוצאה מכך להקל על הכאב.

הטיפול הרפואי למחלה הכרונית מורכב מטיפול מקומי וטיפול סיסטמי.

הטיפול המקומי כולל משחות עור שונות המכילות אנטיביוטיקה ו/או סטרואידים. האנטיביוטיקות הרלוונטיות בראש ובראשונה הינן בעלות תכונות אנטי-דלקתיות והן נועדו לטפל במרכיב הדלקתי של המחלה הכרונית. בנוסף האנטיביוטיקה יכולה לטפל בזיהומים משניים במידה ויתפתחו. לסטרואידים תכונות אנטי-דלקתיות בכלל, ובפרט הן יכולות להקל על הכאב ולהקטין את הנפיחות.

הטיפול הסיסטמי ניתן לרוב בבליעה והוא בדר"כ אנטיביוטיקות בעלות תכונות אנטי-דלקתיות, שבנוסף יכולות למנוע התפתחות זיהומים בקטריאליים משניים. ישנה אפשרות לשילוב של שני סוגי אנטיביוטיקה שונים. הטיפול באנטיביוטיקה נמשך בממוצע כ-12 שבועות.

טיפולים סיסטממים נוספים, לרוב בבליעה הינם נגזרות של ויטמין A, שמטרתן לסייע בשחרור החסימה בפתחי זקיקי השיערה, סטרואידים לדיכוי התגובה הדלקתית ומשככי כאבים.

במידת הצורך, ובהתאם לדרגת החומרה של המחלה, ניתן לשלב גם טיפול כירוגי. קיימים סוגי ניתוחים שונים, המותאמים למצב וחומרת המחלה והביטוי הקליני של הנגעים. במקרה של פגיעה מצומצמת, ניתן להשתמש בלייזר להסרת הרקמה הפגועה. שיטה נוספת מכונה "deroofing", ובה פותחים את הפיסטולות ומסירים את ה"גג" שהינו הריקמה החיצונית ומאפשרים לעור להבריא. במקרים חמורים יותר ניתן לפנות לניתוחים פלסטיים הכוללים הסרה נרחבת יותר של האזורים הפגועים.

הטיפול יכול לכלול במקרים רבים, בהמלצת מומחה ה-HS גם טיפול תרופתי וגם טיפול ניתוחי.